Emissieregistratie

Luchtverontreinigende emissies Nederland

Deze tabel geeft de emissies per sector van de luchtverontreinigende emissies op Nederlands grondgebied. Deze vormen de input voor de modellering van de concentraties van luchtverontreinigende stoffen en stikstofdepositie zoals bijv in de Grootschalige Concentratiekaarten Nederland (GCN) en Aerius.

Luvo-stoffen in kiloton, van 1990 t/m 2020, vastgesteld in januari 2022 (zie verklaring ontwikkeling emissies)

*) Op 02-03-2022 is het NH3-sectortotaal van Industrie, Energie en Raffinaderijen gecorrigeerd door dubbeltelling van de HDO-emissies op te heffen, ook het NH3-totaal is hierdoor verandert. Tevens zijn PM10-emissies gecorrigeerd vanwege een dubbeltelling van de zeescheepvaartemissies in het nationaal totaal.
Stof per sector 1990 1995 2000 2005 2010 2015 2019 2020
Ammoniak (NH3)         
Industrie, Energie en Raffinaderijen* 4,64,43,13,02,32,01,92,3
Verkeer 0,92,24,45,44,84,24,43,9
       Waarvan Zeescheepvaart 0,00,00,00,00,00,00,00,0
Consumenten 3,83,94,04,04,14,14,24,2
HDO en Bouw 0,60,60,50,60,60,60,60,6
Landbouw 334,6206,3160,7139,9121,5118,2112,8113,4
Totaal* 344,5217,5172,7152,9133,2129,0123,8124,4
         
Stikstofoxiden (NOx)         
Industrie, Energie en Raffinaderijen 188,4142,7101,692,365,955,545,642,0
Verkeer 426,0371,4361,0339,7284,9257,3237,8222,8
       Waarvan Zeescheepvaart 88,590,9110,8123,8102,6102,9107,5107,2
Consumenten 21,823,419,716,114,08,16,46,0
HDO en Bouw 12,212,111,87,67,34,63,83,4
Landbouw 59,559,751,247,147,045,540,439,6
Totaal 708,0609,3545,3502,8419,0371,0333,9313,8
         
Zwaveldioxide (SO2)         
Industrie, Energie en Raffinaderijen 168,1108,161,757,232,129,321,218,3
Verkeer 71,872,876,070,837,012,54,84,0
       Waarvan Zeescheepvaart 51,753,265,563,835,311,94,13,5
Consumenten 1,20,80,50,40,50,40,40,4
HDO en Bouw 1,31,11,00,30,20,10,20,1
Landbouw 0,00,00,00,00,10,10,10,1
Totaal 242,4182,7139,3128,869,942,426,722,9
         
Niet-methaan-VOS (NM-VOS)         
Industrie, Energie en Raffinaderijen 172,4120,490,361,956,946,538,835,9
Verkeer 207,0137,191,666,354,046,043,840,1
       Waarvan Zeescheepvaart 2,72,83,43,72,93,23,33,3
Consumenten 53,554,952,251,151,149,649,486,5
HDO en Bouw 76,051,936,433,233,429,628,126,8
Landbouw 98,367,072,068,287,893,490,890,1
Totaal 607,2431,4342,5280,7283,2265,1251,0279,4
         
Fijn stof (PM10)         
Industrie, Energie en Raffinaderijen 35,522,012,99,87,67,06,96,6
Verkeer 29,425,423,920,714,810,78,98,1
       Waarvan Zeescheepvaart 6,16,37,77,65,53,82,92,7
Consumenten 9,59,99,89,69,18,58,17,5
HDO en Bouw 2,72,32,52,12,02,12,12,1
Landbouw 4,94,95,45,46,16,35,65,6
Totaal* 82,064,654,647,639,634,631,629,9
         
Fijn stof (PM2.5)         
Industrie, Energie en Raffinaderijen 21,714,07,85,94,44,04,03,6
Verkeer 27,123,021,318,112,38,26,35,8
       Waarvan Zeescheepvaart 5,86,07,37,25,23,62,72,6
Consumenten 8,89,08,78,48,07,36,66,2
HDO en Bouw 0,70,60,80,60,60,60,60,7
Landbouw 0,60,60,60,60,70,70,70,7
Totaal 58,947,239,333,625,920,818,217,0